Miriam Latečková: Lekárnička je chladnička s tinktúrami

Miriam Latečková

Jana Beňová Téma 15. júla 2022 0

Do sveta byliniek ju v detstve zasvätila babička. Po nej symbolicky pomenovala internetový obchod Babičkina záhrada, ktorý pred rokom predala a dnes vlastní kamenný obchod Dobromyseľ v Nitre. Silu byliniek skúšala na sebe a rodine. So srdcom organizuje týždňové detoxikačné pobyty bez tuhej stravy. Nedávno napísala knihu Bylinky z babičkinej záhrady. Ponúka skúsenosti a recepty modernej bylinkárky. Miriam Latečková.

Ktoré bylinky používate najčastejšie? Keď ste sa začínali venovať bylinkám, mali ste obľúbené tie isté ako dnes?

– Sortiment najobľúbenejších bylín sa u mňa rokmi nezmenil. Ak mám povedať, ktoré uprednostňujem doma v záhrade alebo na balkóne, tak je to ako prvá šalvia. Mám ju rada pre jej silné protizápalové účinky. Je vhodná na kloktanie, angínu, bolesť hrdla, afty aj virózu. Levanduľa je zasa prírodné sedatívum. Pre upokojujúci účinok ju vyhľadávajú ľudia, ktorí trpia nespavosťou a podráždenosťou. Používa sa ako čaj, výťažok do kúpeľa, olej na natieranie alebo esencia na aromaterapiu.

Miriam Latecková: Šalvia by nemala v žiadnej domácnosti chýbať foto: pixabay

Miriam Latecková: Šalvia by nemala v žiadnej domácnosti chýbať
foto: pixabay

Ktoré sú ďalšie top byliny?

– Ďalší je nechtík, tradičná slovenská bylina, ktorá sa ľahko rozmnožuje. Hojivá sila nechtíka sa používa vnútorne na žalúdočné problémy, vredy, zápaly a zvonka na rany či akné. Už aj ovčie kiahne sa liečia nechtíkovým gélom. Mäta a medovka sa stali populárnymi najmä v letnom mochite. Mäta je vynikajúca na žalúdok pri tráviacej, tehotenskej či cestovnej nevoľnosti. Medovka má upokojujúci účinok. Obľúbila som si aj slez nebadaný, ktorý rýchlo rastie, ľahko sa rozmnožuje, považujú ho za burinu. Zmierňuje prejavy alergickej nádchy, suchého kašľa. Ešte mám rada echinaceu, či už kvet alebo koreň, pretože podporuje imunitu.

Echinacea nie je rovnako tradičná ako slez alebo medovka.

– Pestovala sa u nás ako okrasná rastlina, no jej využitie v bylinkárstve sme nepoznali. Jej silu sme spoznali v posledných rokoch.

Sú bylinky, ktoré rastú v našom pásme lepšie ako z iného pásma?

– Uprednostňujem domáce byliny, no siahnem po všetkom, čo mi dokáže pomôcť. Povedzme aloe vera je pôvodne mexická rastlina, no zaklimatizovala sa  u nás, akoby sa zžila s človekom. Poznáme jej účinky, a bolo by škoda ju nevyužiť.

Miriam Latečková: Moja lekárnička je chladnička

Ako vyzerá vaša domáca lekárnička?

– Mám sušené bylinky aj v pohári, no moja lekárnička je najmä chladnička. Tam uschovávam bylinkové maste, tinktúry a sirupy, ktoré vyrábam. V klasickej lekárničke je iba čierne uhlie a obväzy.

Na Slovensku asi dosť zarezonovali knihy od bylinkárky Marie Trebenovej, ktorú vydali hneď po nežnej revolúcii. Čítali ste ich?

– Áno, Mária Trebenová otvorila cestu do sveta byliniek a mnohým ľuďom pomohla. Orientovala sa však len na čaje, no využitie bylín je oveľa širšie. Existuje viac spôsobov, ako bylinu spracovať. Niektoré účinné látky sa neuvoľnia vo vode, ale v alkohole. Väčšina bylín by sa mala macerovať v studenej vode.

Väčšinu byliniek Miriam Latečková maceruje foto: pixabay

Väčšinu byliniek Miriam Latečková maceruje
foto: pixabay

V čom je vaša kniha iná?

– Je to praktická kniha o bylinkách, ako sa dajú využiť nielen v liečiteľstve, ale aj v kuchyni a kozmetike. Obsahuje vyše 100 praktických receptov a 28 najznámejších bylín. Našlo by sa ich viac, no mnohé už u nás asi nenazbierate.  Povedzme šafran, ktorý je dobrý aj na pokožku alebo ruman farbiarsky, na očistu žlčníka a pečene.

Ako vyzerá chrípkové obdobie vo vašej rodine?  

– Dotýka sa nás menej, pretože žijeme zdravším spôsobom života. Ak nás chrípka predsa len zasiahne, tak odznieva rýchlejšie. Hneď si dáme výťažok z grepových jadierok, bohatý na vitamín C a je to aj prírodné antibiotikum. Nedáme dopustiť na kapucínku a echinaceu, čím podporíme imunitu. Urobíme si kloktadlo z toho, čo je po ruke, povedzme zo zázvoru, šalvie či propolisu.

Ako využívate bylinky na jar?

– Je to obdobie prebúdzania prírody, vhodné na detoxikáciu. Príroda poskytuje na kúru čerstvý medvedí cesnak, žihľavu, púpavu. Na jar aj v lete je fajn teplý čaj z mäty, ktorý telo ochladzuje. Čerstvé bylinky, ktoré majú éterické silice, stačí nechať macerovať, teda odstáť v studenej alebo vlažnej vode. Skúste to s materinou dúškou, získate voňavý nápoj, ktorý je veľmi chutný. Aj u nás doma sa skôr maceruje, ako varí.

Echinacea podporuje imunitu foto: pixabay

Echinacea podporuje imunitu
foto: pixabay

Aké byliny využívate na jeseň?

– Vtedy sa zameriavame na posilnenie imunity – echinacea, šalvia či tymian.

Môžu byť niektoré bylinky pre človeka ťažké na žalúdok?

– Niekomu na žalúdok nesadne mätový alebo levanduľový čaj. Výhodou je, že sa tieto bylinky dajú spracovať do rôznej podoby. Ako mätový macerát alebo levanduľovú masť. Ak niekomu nevyhovuje čaj z pestreca mariánskeho na očistu pečene, môže ho užívať v olejovej podobe alebo kapsuly s pomletými plodmi. Pre dieťa, ktoré nemá rado horkosť bylín, môžete použiť sirupy alebo bylinkové cukríky. Aj spracovanie jarného medvedieho cesnaku je rozmanité.

Ako piť čaje, aby pomohli a neuškodili?

– Na prevenciu stačí piť čaj s jednej rastliny najviac 3 týždne. Na jeden problém sa môže vystriedať viacero bylín. Ak je problém akútny, spojím 5 bylín s podobným účinkom, aby sa sila znásobila. Užívanie treba konzultovať s fytoterapeutom. Napríklad niektoré čaje si nesadnú s psychofarmakami.

Máte aj nejaký rituál spojený s pitím čaju?

– Rituálom je samotná príprava a vôňa čaju. Prírodný čaj si zaslúži sitko z prírodného materiálu. Na prípravu používame sitko z bambusu alebo z malej tekvice – kalabasu.

Na jar sa príroda prebúdza a poskytuje aj takéto zákutia s medvedím cesnakom foto: pixabay

Na jar sa príroda prebúdza a poskytuje aj takéto zákutia s medvedím cesnakom
foto: pixabay

Prírodné liečenie

Pesto z medvedieho cesnaku – recept Miriam Latečkovej

Suroviny:

  • 2 hrste čerstvých listov z medvedieho cesnaku
  • za hrsť orechov  
  • na dochutenie himalájska soľ
  • 2 polievkové lyžice parmezánu alebo iného kvalitného syra
  • olivový olej

Postup: Umyté a sušené listy cesnaku medvedieho dáme do mixéra s nožmi v tvare S, pridáme menšiu hrsť vlašských orechov, soľ  a  parmezán. Všetko spolu zmixujeme a počas mixovania pridávame kvalitný olivový olej podľa konzistencie, aby bolo pesto vláčne a dobre sa rozotieralo.

Vegáni môžu syr vynechať. Vlašské orechy sa dajú nahradiť píniovýmiHotové pesto dáme do pohárov, na vrch nalejeme olej, aby nevyschlo. chladničke môže vydržať aj do ďalšej sezóny.

www.babickinebylinky.sk

www.detoxpobyt.sk

www.dobromysel.sk


Ako sa vám páčil článok?
3/5 - (1 vote)
Autor článku

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.