Nulový odpad – začnite týmito ekologickými krokmi

Nulovy odpad sa rovná príroda foto: pixabay

Jana Beňová Téma 9. januára 2022 0

Ako na vás pôsobia televízne zábery, keď v mori plávajú tony plastových fliaš, slamiek, pohárov a vedľa nich uhynuté ryby. Asi dobre nie a privítali ste, že Európsky parlament schválil zákaz jednorazových plastových výrobkov. Riešením je nulový odpad. Skúste sa stať zodpovedným spotrebiteľom, ktorý k nemu smeruje. Ako začať?

Nulový odpad - navigácia v článku

Nulovy odpad sa rovná príroda foto: pixabay

1. Vymeňte plastové fľaše za sklenené. Naučte sa piť pitnú vodu z vodovodu. Doma si ju nechajte odstáť trebárs v džbáne, aby z nej vyprchal chlór, alebo si ju prevarte a nechajte vychladnúť. Noste so sebou vodu v sklenenej fľaši, aby ste nemuseli kupovať balenú vodu v plastovom obale.  Fľaše spĺňajú aj dizajnové kritérium.

2. Naučte sa piť bez slamky, takto pili celé generácie našich predkov. Občas možno potrebujete slamku zo zdravotných dôvodov, povedzme, máte boľavé  ďasno po extrakcii zuba. Zaobstarajte si slamku bambusovú, sklenenúpapierovú alebo nerezovú. Našli sme na trhu trvanlivú antikorovú slamku, ku ktorej je aj 8-milimetrová kefka na jej čistenie.

3. Siahnite po prírodnej kozmetike, teda bez obsahu látok syntetického pôvodu. Našim predkom voľakedy stačili bylinky a prírodné oleje, ktoré sú osvedčené. Vyskúšajte viacero značiek, určite si vyberiete. Ak máte trpezlivosť a čas, môžete skúsiť aj vlastnú výrobu.

Kokosový olej je základom prírodnej kozmetiky foto: pixabay

Kokosový olej je základom prírodnej kozmetiky
foto: pixabay

Nulový odpad – triedenie je na prvom mieste

4. Trieďte odpad – plasty, papier, sklo. Pridajte aj biologický odpad z kuchyne do kompostoviska. Zaobstarajte si stohovateľné odpadové koše. Nezaberú veľa miesta, sú farebne odlíšené. Znížite tak množstvo komunálneho odpadu a budete mať dobrý pocit, že po sebe nezanecháte silnú ekologickú stopu.

6. Na nákup si noste sieťky, plátené tašky alebo iné tašky z prírodných materiálov. Vydržia dlho a dajú sa oprať. Nebaľte jablká do igelitových vreciek, ale do vreciek z prírodného materiálu. Hodia sa vám aj v bezobalových obchodoch.

5. Nebaľte potraviny do fólie, ale do plátenej utierky. Takto to robili aj naše staré mamy a my sa k ich dobrým zvykom vraciame. Uskladniť ich môžete aj v miske, ktorú potom umyjete.

6. Na umývanie a čistenie v domácnosti vám dobre poslúži obyčajná voda, ocot, kyselina citrónová, mydlo Marseille z olív. Na umývanie riadu a pranie je celá rada ekologických prípravkov.

7. Na umývanie riadu si zaobstarajte ekohubyprírodné hubky z exotických stromov, ktoré sú rozložiteľné.

8. Jedzte ovocie a zeleninu, ktorú si kúpite od pestovateľov vo svojom regióne alebo sami dopestujete.

Viac prírodnej kozmetiky

Jarné vitamíny foto: pixabay

Jarné vitamíny
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.