Prírodný repelent má vitamín C zo šípok

Katarína Olexová
Inšpiratívne produkty vybrala bytová architektka Katarína Olexová

Okolo uší vám preletujú komáre a už ich zvuk vás stresuje? A štípance svrbia ešte pár hodín? Nemusíte si na seba dávať chémiu, skúste prírodný repelent. Príroda má proti nim vône, ktoré ich odpudia.

Prírodný repelent je voňavý telový sprej, účinný nielen proti komárom. Odolá aj moskytom, kliešťom a ostatnému hmyzu. Taliansky výrobca ho neobmedzil vekom, je pre malé deti tak, ako aj pre dospelých.

Tento výrobok má atest o biopestovaní. Navyše aj pekne vonia. Prírodný repelent obsahuje vitamín C z plodu šípky. Svoju voňavú silu mu dáva citronelový, geraniový a andirobový olej. Všetky oleje majú spoločného menovateľa – odpudzujú hmyz.

Čítajte aj: Kozmetika z levandule má vôňu dovolenky od mora

Prírodný repelent – tajomstvo olejov z týchto surovín

Citronela – je citrónová tráva, ktorá môže narásť do 2 metrov. Má výraznú citrónovú príchuť, preto sa používa v ázijskej kuchyni. Osviežujúcu vôňu a omladzujúce účinky kozmetiky objavili u výrobcovia parfumov a kozmetiky. V tropických krajinách sa veľmi intenzívne využíva na odpudzovanie hmyzu.

Geranium – je pelargónia, ktorej sa darí v miernom pásme. Má protizápalové a hojivé účinky. Geraniová vôňa je pre hmyz prenikavá.  

Andiroba je rýchlorastúci strom. Ťahá sa do výšky aj 30 metrov a jeho kmeň má asi meter. Človek ho sám neobíjme tak, aby sa mu dotkli ruky, poradia si s tým dvaja. Jeho drevo je niečo medzi mahagónom a cédrom. Rastie v Amazónii, Peru, Venezuele či v Kolumbii. Indiáni používali už dávno andirobový olej. Má protizápalové účinky, pokožku hydratuje a najmä odpudzuje hmyz

Prírodný repelent z muškátu si z komármi poradí
Prírodný repelent z muškátu si z komármi poradí

Repelent z výťažku muškátu BIO 
Cena tu

Fľaštička oleja z vetiverovej trávy
Vetiverová tráva rastie v trsoch, je z nej olej

Vetiverová silica, éterický olej 
Cena tu

Ani aromatický rozmarín sa komárom nepáči
Ani aromatický rozmarín sa komárom nepáči

Rozmarínová silica, éterický olej 
Cena tu

Citrónová tráva odpudzuje komáre a všetok hmyz foto: pixabay
Citrónová tráva odpudzuje komáre a všetok hmyz
foto: pixabay

O komároch

Komáre sajú krv a môžu prenášať choroby ako lymskú boreliózu. Najviac sa vyskytujú v okolí vodných plôch. Ich kontaktu sa bránime sieťkou na okná a moskytiérou. Používame aj chemické repelenty, ktoré však majú negatívny dosah na ekosystém.  Z prírodných prostriedkov proti komárom je najznámejšia práve citronela.

mm
Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *