Bambusová zubná kefka sa rozloží v kompostéri

Bambusová zubná kefka je z tejto rastliny foto: pixabay

Jana Beňová Téma 22. mája 2021 0

Bambus je rýchlorastúca exotická drevina, z ktorej sa vyrába nábytok. Novinkou je bambusová zubná kefka, ktorá má niekoľko benefitov voči životnému prostrediu.

Bambusová zubná kefka - navigácia v článku

Bambusová zubná kefka je z tejto rastliny foto: pixabay

Táto zubná kefka je ekologická, rozloží sa v kompostéri od niekoľkých týždňov do 2 rokov. Najrýchlejšie sa rozpadá v priemyselnom kompostéri, a to  4-6 mesiacov. Ak ju zahodíte do záhrady, prejde až 10 rokov času, kým s s ňou príroda poradí.

Oproti tomu plastová sa rozkladá aj 1000 rokov. Nylonové vlákna sú strihané tak, aby vyčistili aj ťažko dostupné miesta. Kefka má prírodný vzhľad a je trendy. Aby dlho vydržala, treba sa o ňu starať, po umytí štetiny umyť a vysušiť.

K ekokefke patrí aj prírodná zubná pasta, ktorá neobsahuje SLS a fluoridy, parabény a farbivá,  ale veľa prírodných látok. Kúpou podporíte iné ekologické projekty.

Bambusová zubná kefka – z tradičnej dreviny

Aj keď mnohí bambus označujú za drevinu, z botanického pohľadu je to tráva. Aj farbu má rovnakú, dokonca sa hovorí, že je zelenšia. Podľa wikipédie je schopný vyrásť za 1 deň niekoľko desiatok centimetrov. Je ľahko kompostovateľný a biologicky odbúrateľný, čo znamená, že sa prírodnými procesmi rozloží na netoxické zložky, ktoré nie sú škodlivé pre životné prostredie.

Darí sa jej aj v našich podmienkach, čo desaťročia testovali v arboréte Mlyňany. Zubná kefka je viacmenej novinkou. No z bambusu nájdeme v obchodoch celý rad výrobkov ako skrine, police, košíky, kreslá, paravány, rámy na obrazy, exotické paličky na jedenie i riad.

Čítajte aj: Starostlivosť o zuby – potrebujete 5 pomôcok

Pomôcky na zubnú starostlivosť tu

Rastie rýchlo foto: pixabay

Rastie rýchlo
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.