Koronavírus nám mení zaužívaný spôsob života. Dôraz kladieme na zvýšenú hygienu, aby sa nenakazili obávaným vírusom. Situácia zmenila naše stravovanie, sprísnila hygienu. Vari najväčší dopyt je na rúška, vinylové rukavice, dezinfekčné prostriedky a vitamíny.
Rúška - navigácia v článku

Najprv k stravovaniu. Karanténny jedálniček všeobecne uprednostňuje potraviny, ktoré sa ľahko skladujú a dlho vydržia. Jeho konzumácia s obmedzeným pohybom znamená kilá navyše.
„Dva roky som nejedla chlieb, cestoviny a zemiaky. Chodila som do obchodu často nakupovať čerstvú zeleninu. Karanténa to zmenila. V úsilí obmedziť nákup v potravinách, čo znamená aj potenciálnu možnosť infekcie, kupujem ako prvé cestoviny, chlieb a zemiaky. Zelené šaláty nie sú hlavným jedlom, iba prílohou, aj to nie vždy. Chýba mi aj návšteva fitka, a pohyb všeobecne,“ hovorí v našej ankete Jana (45).
Čítajte Pomôcky na cvičenie – skáčte a cvičte dosýtosti
Pri chrípkovej alebo koronavírusovej epidémii sú vhodné vyššie dávky vitamínov A, B, C a D. Existujú aj prírodné doplnky výživy a aspoň štvrthodinku denne na slnku.
Nezabudnite ani na zelené potraviny. Často sa odporúča zelený jačmeň a chlorella, ktoré obsahujú veľa vitamínov v prirodzených a ľahko vstrebateľných komplexoch.
Stav našej imunity sa odvíja od prostredia v črevách a zdravej črevnej mikroflóry. Jačmeň aj chlorella sú známe vďaka svojim výrazným prebiotickým účinkom. Týmto spôsobom tiež prispievajú k dobre fungujúcej imunite a pomáhajú pri prevencii a liečbe infekcií. Sú cenené najmä pre chlorofyl, ktorý viaže na seba kyslík.
Nezabudnite na zdravé potraviny ako je cesnak, cibuľa, zázvor a ovocné šťavy.
Rúška a dezinfekčné prostriedky
Súčasťou nášho života sú od polovice marca rúška. Zamedzujú plošnému šíreniu infekcie. Nosíme ich podľa zásady ja chránim teba, ty chrániš mňa. Dokážu zachytiť kvapôčky pri kašli alebo kýchaní, ktorými sa šíri vírusové aj bakteriálne ochorenie a obmedzia tak možnosť prenosu na okolie.
Treba ich mať doma viac kusov, vyžadujú si častejšie pranie vo vyššej teplote, vyváranie a žehlenie. Po niekoľkohodinovom nosení by sa rúška mala vymeniť za čistú. Po manipulácii s ňou si treba dobre umyť ruky.
Korona nás naučila viac dezinfikovať ako predtým. Mikroorganizmy sa usadzujú na frekventované predmety ako sú kľučky, mobily, či vypínače. V obchodoch nákupné košíky a v električke držiaky.
Na dezinfekciu sme pre vás vybrali prípravok z Biobazy bez parabénov. Zato je účinný na široké spektrum mikroorganizmov – baktérií, vírusov, húb, plesní, spór, biofilmov, rias.
Čítajte aj: Ovocné šťavy a bylinkové šťavy užívajte po lyžičkách