Ekoprodukt – ako ho rozoznáte medzi sortimentom

Ako môžeme ovplyvniť globálnu ekologickú krízu? Ideálne by bolo aktívne sa zapojiť do diania na všetkých úrovniach, či už napomôcť celkovým systémovým zmenám. Ale rovnako dôležité je aj moderovať svoje správanie v malom, napríklad ako konzument. Ekoprodukt je prostriedkom, ktorý pomáha na trhu odlíšiť výrobky so snahou o zníženie negatívnych vplyvov na životné prostredie.

Ani ekovýrobky však sami o sebe nie sú garantom správneho prístupu. Je potrebné myslieť v širších súvislostiach. Predovšetkým si musíme uvedomiť, či produkt vôbec potrebujeme a či ho potrebujeme vlastniť.

Ak nejaký ekoprodukt už kúpime, je treba byť pozorný, aby sa výrobok, hoci aj označený ekoznačkou, neužíval nadmieru. Potom sa jeho efekt zruší, treba ním proste tiež šetriť. Takisto uprednostňujeme lokálne výrobky pred výrobkami dopravovanými cez veľké vzdialenosti.

Ekoprodukt – podmienky

Ekoznačky musia spĺňať určité vopred stanovené podmienky, ich kontrolu zabezpečuje štát alebo súkromné inštitúcie. U slovenského environmentálne vhodného produktu sa jedná o rôzne kritériá, zodpovedajúce špecifickému charakteru výrobku.

Ide napríklad o energetickú náročnosť výroby, obsah ťažkých kovov, či prchavých organických látok, podiel recyklovaných látok v produkte či recyklovateľnosť obalu. Bližsie informácie k jednotlivým kritériám si môžeme dohľadať na príslušnej webstránke.

K iným národným ekoznačkám patrí český Ekologicky šetrný výrobek , rakúsky Österreichisches Umweltzeichen, maďarský Környezetbarát Termék, na európskej úrovni je to európska environmentálna značka EUEcolabel.

Čítajte aj: Konjacová špongia a rozložiteľné hubky na pleť a riad

Ekoproduktov z radu kozmetiky pribúda foto: pixabay
Ekoproduktov z radu kozmetiky pribúda
foto: pixabay

Ekoprodukty v stavebníctve

Na produkty zo stavebníctva sa špecializuje v nemecky hovoriacich krajinách značka Natureplus či IBOgeprüft. Férové pracovné prostredie zaručuje značka Fairtrade. FSC certifikované drevo pochádza z lesov obhospodarovaných podľa medzinárodných ekologických a sociálnych pravidiel. Ekologické textílie a teda aj koberce nájdeme pod značkou Oeko-tex.

Ekoznačiek je teda veľa, treba si však dávať pozor na také, ktoré si udeľujú sami výrobcovia v snahe prezentovať svoje výrobky v zelenšom svetle. Vtedy sa často ide o provizórnu značku, ktorá ako garancia pôsobí avšak len pre okruh výrobkov bez udania kritérií, ktoré musia spĺňať.

Dobrú orientáciu nám pri absencii ekoznačky môže poskytnúť úplný zoznam v produkte obsiahnutých látok, niekedy je potrebné si ho však vypýtať.

Pozor na provizórnu značku foto: pixabay
Pozor na provizórnu značku
foto: pixabay
Som architektka a zaujímam sa o veci súvisiace so životným prostredím. Počas štúdia som sa špecializovala na udržateľné stavby, ku ktorým neskôr pribudli aj pamiatky. Rozumiem 8 jazykom, čo mi umožňuje sledovať trendy aj v zahraničí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *