Mydlový sliz na pranie prinesie radosť z domácej výroby

Mydlový sliz na pranie je domáca výroba foto: pixabay

Jana Beňová Téma 6. júla 2021 0

Chcete si vyrobiť lacný ekologický prostriedok na pranie? Ak nájdete doma zvyšky použitých alebo starých nepoužitých mydiel, pustite sa do toho. Môžete si ale kúpiť aj mydlo na pranie v drogérii.

Mydlový sliz na pranie - navigácia v článku

Mydlový sliz na pranie je domáca výroba foto: pixabay

Staré mydlá  našla doma aj naša kolegyňa. Nedali sa už použiť na umývanie, boli zoschnuté a nepenili. Napriek tomu neskončili neskončili v odpade. Našla recept, ako si jednoducho vyrobiť sliz na pranie a mydlá druhotne využiť. Názov sliz nie je pôvabný, ale zaužívaný. Ako domáci prací prostriedok ho používali naše staré mamy.

„Našla som v špajzi starý hrniec, varechu a strúhadlo. Nastrúhala som staré mydlá a zaliala ich horúcou vodou. Miešala som to varechou, kým sa mydlo úplne nerozpustilo. Potom som nasypala sódu a napokon pár kvapiek citrónového oleja. Nechala som to odstáť 24 hodín,“ povedala Katarína Olexová.

Mydlový sliz na pranie – receptúra

Výsledok bol trochu hustý. Ak sa rozhodete experimentovať, držte sa receptu. Do 5 litrov vody dajte 150 gramov nastúhaného mydla a 500 gramov – pol sáčku sódy na pranie.

Môžete pridať akýkoľvek éterický olej na prevoňanie. Výroba je jednoduchá a čistá. Využijete nepotrebné veci a ušetríte. Vydrží na 2025 praní.

„Sliz sa pridáva priamo do bubna. Nie je vhodný na farebnú bielizeň, zanechá na nej povlak. Je ideálny na prepratie menej znečistených vecí. Deky, malé kuchynské koberce, svetre. Bielizeň bola mäkká, hoci som nepridala aviváž.  Nemám rada silné vône pracích prostriedkov. Z domáceho slizu nehrozia alergie,“ dodáva Katka a tvrdí, že sliz bude pripravovať doma častejšie.

Čítajte aj: Nábytok do kúpeľne – praktické skrinky a poličky

Bielizeň sa suší pri vode

Mydlový sliz na pranie a máte čistú bielizeň
foto: pixabay

Sušiaca sa bielizeň patrí ku koloritu vidieka foto: pixabay

Sušiaca sa bielizeň patrí ku koloritu vidieka
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.