Pergola zaistí tieň, šetrí energiu a životné prostredie

Pergola vás ochráni pred slnkom

Katarína Olexová Téma 11. marca 2023 0

Mať pred domom posedenie pod pergolou a tráviť tam teplé letné dni s rodinou a priateľmi je asi snom mnohých ľudí. Pergola však nie je len splneným snom o dokonalej pohode, ale aj veľmi praktickým doplnkom k vášmu domu. Môžete pod ňou celé leto oddychovať.

Najčastejším dôvodom je možnosť tráviť na záhrade viac voľného času. V lete vám pergola zaistí tieň, za daždivého počasia naopak ochranu pred vlhkom. Vy si tak môžete za každého počasia užívať grilovanie či večierok so svojimi blízkymi.

To je jeden z mnohých dôvodov, prečo sú pergoly na záhradách a terasách populárne. Okrem pohodového odpočinku vám navyše prinesú mnoho ďalších výhod, o ktorých ste možno ani netušili. Aké to sú?

Pergola zabráni prehrievaniu múrov 

Viete ale, že akonáhle slnečné lúče dopadnú na fasádu domu alebo okenné tabule, je akákoľvek prirodzená termoregulácia neúčinná? V takom prípade vám nezostáva nič iné, než pustiť klimatizáciu, ktorá však neprospieva vášmu zdraviu, peňaženke ani životnému prostrediu.

Pergola vám zatieni aj fasádu, čím zabráni prehrievaniu obvodových múrov vášho domu. Doma tak budete mať vždy príjemný chládok. V čase zvyšujúcej sa priemernej letnej teploty a stále prísnejších ekologických štandardov jednoznačne víťazí inteligentné tienenie pred klimatizáciou.

Pod pergolou je tieň

Vonku je horúčava, pod pergolou príjemne
foto: alaris

Bočné tienenie je zo screenovej látky

Ak sa vaše deti rady hrajú vonku, určite sa ich snažíte ochrániť pred nebezpečným UV žiarením. Nadmerné užívanie opaľovacích krémov najmä detskej pokožke rozhodne neprospieva. Tieň pod pergolou je práve preto ideálnym riešením ochrany pred priamym slnkom.

Ak si zvolíte pergolu s bočným tienením, budete chránení aj pred otravným a často aj nebezpečným hmyzom. Bočné tienenie sa najčastejšie vyrába z tzv. screenovej látky, ktorá má štruktúru ako jemné sito a funguje tak skvele aj ako sieťka proti hmyzu.

Bioklimatické pergoly majú naklápacie lamely 

Ak ste vášniví záhradkári, iste viete, že každá rastlina potrebuje iné množstvo slnka i vlahy. Bioklimatické pergoly s diaľkovo ovládanými naklápacími lamelami zaistia rastlinám presne to, čo práve potrebujú – slnko, tieň, dážď či sucho.

Pergola je navyše skvelou konštrukciou pre popínavé rastliny. Pergolu si môžete nechať jednoducho zazelenať a vytvoriť si tak priamo pred domom zelenú oázu pokoja. Vysadiť zeleň je možné len na pergoly s pevnou strechou, pri tých lamelových, posuvných alebo so sklom, to nepôjde. Možnosti rastlinných dekorácií záležia len od fantázie majiteľa.

Materiálom číslo jeden je hliník

Keď sa povie pergola, väčšina ľudí si predstaví drevený prístrešok. Lenže drevo je veľmi náročné na údržbu – je potrebné ho neustále natierať a aj napriek tomu časom stratí svoj pôvodný vzhľad.

Tým najkvalitnejším a najžiadanejším materiálom je dnes hliník. Hliníková pergola je bezúdržbová a nikdy vám nevybledne. Ak sa vám zdá vzhľad hliníka príliš chladný, skúste veľmi autentickú imitáciu dreva, ktorú od originálu nerozoznáte.

Hliníková pergola v imitácii dreva

Hliníková pergola v imitácii dreva
foto: alaris

Pergola je vždy na mieru  

Máte atypické požiadavky na stavbu pergoly? Nevadí. Nechajte si vyrobiť pergolu na mieru v najrôznejších tvaroch, voľne stojacu aj primontovanú na fasádu. Avšak v prípade kotvenia na fasádu musíte vziať do úvahy materiál steny – duté tehly alebo niektoré typy zateplenia pergolu neunesú. Samonosné pergoly sa kotvia do zeme a sú stabilnejšie. Preto sú možné u všetkých typov stavieb.

Hliníkový profil, ktorý tvorí základ konštrukcie pergoly, môže byť až 7 metrov dlhý. Maximálny rozmer pergoly je teda bezmála 50 m2, čo je takmer ako menší byt. Najčastejšie sú rozmery 15-20 m2. Pod takúto veľkú pergolu sa bez problémov zmestí posedenie pre 15 ľudí.

Pri pergole na mieru si navyše môžete určiť umiestnenie nosných stĺpov tak, aby vám neprekážali. Okrem obľúbených screenových roliet ľudia často volia aj zasklenie, ktoré z pergoly vytvorí príjemnú zimnú záhradu.

Koľko stojí najdrahšia pergola?

Podľa náročnosti montáže, použitých technológií a veľkosti, vás pergola bude stáť od 1500 (bez montáže) do 12 tisíc EUR. Avšak prianiam zákazníkov sa medze nekladú a v Českej i Slovenskej republike nájdete hneď niekoľko luxusných pergol s neobvyklým technologickým riešením, ktoré stáli vyše 40 tisíc EUR.

Najdrahšia pergola, ktorú inštalovala spoločnosť Sun system, stála okolo 47 000 eur. Nás zaujímalo, prečo sa cena pergoly vyšplhala tak vysoko. Čím je táto pergola jedinečná?

„Pergola bola atypická z toho dôvodu, že išlo o dvojmodulové prevedenie bioklimatickej pergoly Aerolux v príplatkovej farbe konštrukcie a lamiel s celoobvodovým RGB LED osvetlením. Mala screenové rolety po celom obvode pergoly. Inštalovali sme ju na 3. podlaží rodinného domu s náročným technickým riešením kotvenia ako do prístavby, tak aj do oceľovej konštrukcie podlahy,“ odpovedal nám na otázku konateľ spoločnosti Lukáš Mičo.

Unikátna bioklimatická pergola foto: sunsystem

Unikátna bioklimatická pergola foto: sunsystem

Majú technologické vychytávky

Pergolu možno vyrobiť a zmontovať u zákazníka prakticky za pár dní. Firmám už koncom zimy pribúdajú zákazky a doba sa tak môže zjari predĺžiť aj na niekoľko mesiacov. Ideálne je preto pergolu objednať ešte pred koncom roka.

Pergola nie je iba stavebný prvok, ale môže mať aj veľa technologických vychytávok. Tie najmodernejšie majú niekoľko diaľkovo ovládaných prvkov – naklápacie lamely, sťahovacie bočné rolety, osvetlenie či dokonca integrované reproduktory.

Najaktuálnejšie trendy reagujú na požiadavky klientov – tí chcú mať pod pergolou hlavne maximálny komfort pri udržaní minimálnej energetickej náročnosti.

Spod pergoly vidieť na bazén

Dokonalá letná pohoda
foto: alaris


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku

Som architektka, vyštudovala som ekologickú architektúru. Zaujímam sa o dizajn a životné prostredie. Pracujem ako bytová architektka v štúdiu. Mám rada prírodné materiály ako je drevo, hlina alebo kameň.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.