Obrazy do bytu – vychytená je spirituálna tematika

Obrazy do bytu, ukážka z tvorby Dáši Barkovej

Jana Beňová Téma 5. júla 2021 0

Obrazy do bytu si vyberáme pred alebo po zariaďovaní? Akú životnosť majú obrazy a doplnky do interiéru? Menia sa motívy na skrášlenie bytu u mladých ľudí? Rozprávame sa s výtvarníčkou a architektkou Dašou Barkovou.

Obrazy do bytu - navigácia v článku

Obrazy do bytu, ukážka z tvorby Dáši Barkovej

Zariaďujeme si byt. Kedy si doň inštalujeme obrazy a doplnky, ako prvé či posledné?  

– Až na koniec.  Doplnky dolaďujeme k ostatnému. Je to ako čerešnička na torte. Ale je dobre mať prestavu o štýle a farbe doplnkov. Ak chceme dolaďovať provensálsky interiér, zvolíme si kvetinové vzory, jemnejšie, tlmené farby a textúry. Ak retro štýl, tak siahneme po geometrických tvaroch a výrazných farbách.

Čo všetko si vieme predstaviť pod doplnkami do interiéru?

– Výtvarné produkty, obrazy, plastiky, závesy, vankúše i textílie svietniky i sviečky.  

Keď si zoberieme diela autorov slovenskej moderny, v galérii sú krásne,  ale vieš si predstaviť život s nimi alebo ich reprodukciami v obývačke? 

– Zoberme si povedzme Martina Benku – jeho ženičky na poli alebo ženičky idúce do kostola, sú výjavy zo starej dediny. Obraz tohto typu treba starostlivo zladiť s dizajnom  nábytku. Buď sa hodia k starému mobiliáru, alebo k modernému. Ale v nesprávne dizajnovanom interiéri pôsobia ťažko.

Pred 30 – 40 rokmi viseli obrazy v byte dovtedy, kým majiteľ nezomrel.  Neriešili, či sa hodí k interiéru. Spomínaš si na tie babičkovské domácnosti?

– Existuje nielen výtvarná, ale aj sentimentálna hodnota obrazu. Niekto by obraz za nič na svete nepredal, aj keď povedzme nie je z výtvarného hľadiska zaujímavý. Môže sa viazať na spomienku na predkov, byť súčasťou rodinnej histórie. Konzervatívni a starí ľudia ich berú ako kus majetku, ktorého sa nemôžu vzdať. Ak je hodnotný a zaobídu sa bez neho, môžu ho ponúknuť na aukcii.

Tvorba Dáši Barkovej

Tvorba Dáši Barkovej

Obrazy do bytu – mení sa ich životnosť

V socialistickej domácnosti prežil obraz aj pol storočia, akú životnosť majú obrazy v domácnostiach dnes?

– Závisí od majieľov, či majú radi zmenu. Mladí ľudia sú flexibilnejší, radi sa sťahujú, nepripútavajú sa k materiálnym veciam. Kupujú si skôr tlačené obrazy, ktoré sú lacnejšie, než originálne maľby. Ľahšie sa dajú vymeniť alebo darovať. Ale stále sú fajnšmekri, ktorí zbierajú drahé diela vychytených autorov,  alebo investujú do začínajúcich, ktorých tvorba môže byť raz dobrou investíciou do budúcnosti.

Aké obrazy sú trendové pre väčšinu ľudí dnes?

-Prevažne obrazy so spirituálnou tematikou, ktoré povznesú ducha. Povedzme mandaly. Majú príjemné, oku lahodiace farby. Dobre sa pozerá na aj nadčasové prírodné motívy, tak ľahko sa nezunujú. U cestovateľov sú to zasa cestovateľské spomienkové artefakty. Moderné sú aj gallerywall – galériové steny, ktoré vytvárajú obrazový príbeh, zväčša z rodinnej oslavy či dovolenky.

Čo nadčasové by si odporučila na skrášlenie do obývačky?

Jeden obraz, môže byť abstraktný, farebný. Ľuďom sa páčia rastlinné motívy,  sú neutrálne, príjemné na pozeranie. Častejšie vidím na stenách bytov obrovské portréty neznámych ľudí, aj v nadživotnej veľkosti. Sú umelecky stvárnené a mierne štylizované. Kompozične a farebne vyzerajú veľmi dobre. Je vhodné dolaďovať k nim menšie doplnky podľa sezóny.

Keď spomíname minulosť, už vymizli z obývačky množstvá vystaveného porcelánu.

– Teraz je tendencia mať byt čo najmenej zaprataný. Svadobné dary od rodiny a zbierka suvenírov zo všetkých dovoleniek už zmizla z police. Ak chceme známym povedať, že sme boli na dovolenke, dáme to na facebook. Ľudia sa viac sťahujú a cestujú, nechcú byť obmedzovaní veľkým množstvom drobností. Mladí sa nechcú viazať ani hypotékou na byt. Interiér sa dá vyjadriť aj iným spôsobom. Vzorovaná podlaha a výrazná textúra na stene potrebuje citlivú, minimálnu inštaláciu.

Obrazy do bytu - tvorba Dáši Barkovej

Obrazy do bytu – tvorba Dáši Barkovej

Daša Barková – výtvarníčka a interiérová dizajnérka. Celé jej portfólio prác nesie značku Ina vrana a má ho zavesené na stránke inavrana.com a tiež na instagrame inavranaart.

Čítajte aj: Art prints Dáši Barkovej si kupujú aj firmy


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.