Art prints Dáši Barkovej si kupujú aj firmy. Prečo?

Obrázky Dáši Barkovej

Jana Beňová Téma 13. februára 2021 0

Výtvarníčka a architektka Dáša Barková kreslí obrázky inšpirované prírodou, ktoré predáva do rôznych kútov sveta ako art prints. Art prints je  kvalitná reprodukcia originálneho umenia. V jej prípade ide o obrázky s prírodným motívom, ktoré vytvárajú dekoratívne ornamenty.

Kresby a počítačové grafiky predáva cez webové stránky v Amerike a Austrálii, ktoré združujú umelcov špecializovaných na tento druh umenia. Keď si grafiku klient kúpi, e-shop mu ju vytlačí a pošle. Zákazníci si zväčša obrázky kupujú, aby ich mohli zarámovať, vyvesiť na stenu a tešiť sa z nich.

Tlač art printu je iná ako tlač bežného dokumentu. Robí sa na špecializovanej tlačiarni a výtlačok má umeleckú hodnotu. Používa sa naň papier, ktorý má nielen archívnu kvalitu, ale aj svetlostále farby. Stránky im ponúkajú aj iné produkty s umeleckým obrázkom, ako povedzme hrnčeky, tričká či zošity.

Značka tvorby Ina vrana

Celé jej portfólio prác nesie značku Ina vrana (IG: inavranaart). Umelecké obrázky žiadajú čoraz viac aj podnikatelia, ktorí sa chcú líšiť od svojej konkurencie.

Používajú ich ako vizuál na tovar, ktorý predávajú. Povedzme na kuchynské obrusy, baliaci papier alebo zápisníky. Umenie sa prelína s biznisom, a tak obohacuje zákazníkov na predmetoch dennej potreby.

Umelecké obrázky sú veľmi efektné na reprezentačných darčekoch pre biznispartnera alebo na vizitkách spoločnosti. 

Mandala s mačkami

Mandala s mačkami

Art prints Ina vrana kus prírody

Prírodné motívy sa objavujú aj v surface pattern designe Dáši Barkovej. Sú to vzory, ornamenty a farby, ktoré vychádzajú z tvorivého skúmania prírodných procesov. Návrh sa začína kresbou patternu, čiže opakujúceho sa ornamentu, ktorý upravuje počítačovou grafikou. Musí mať nejaké zákonitosti, aby sa mohol opakovať na veľkej ploche.

Art prints je umeleckým obohatením priestoru, do ktorého výtvarníčka prináša kus prírody. „Po inšpiráciu chodím do prírody, všímam si vetvičky, mach, listy, gaštany. Inšpirujem sa vodou a riekou, ale aj ich protikladom ohňom a popolom. Príroda vytvára pekné štruktúry, textúry, paterny a kombinácie. Je jedno, či je to v Tatrách, alebo za nimi zájdem k Dunaju. Mám rada odtiene sivej, hnedej, oranžovej, hrdzavej či zelenej,“ hovorí Dáša Barková.

Čítajte aj: Vázy na kvety – nádherné kúsky z krištáľu

Toto sú netradičné mandaly

Niektoré obrázky označuje ako mandaly, no nie sú to klasické mandaly, ktoré sa dnes určia maľovať na kurzoch. „Mandala je vyjadrenie skutočnosti v kruhu. Mám povedzme halloweenské mandaly, ktoré tiež znázorňujú svet v kruhu symetrickým spôsobom,“ vysvetľuje.

Pavúk utkal mandalu

Pavúk utkal mandalu

Dáša Barková

Dáša Barková


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.