Samozavlažovacie kvetináče na voňavé muškáty

Samozavlažovacie kvetináče na rozkvitnuté kvety foto: pixabay

Jana Beňová Téma 18. septembra 2020 0

Vôňa muškátov je vôňa leta. Ak chcete mať rozkvitnuté okná, zaobstarajte si na muškáty samozavlažovacie kvetináče. Samé sa síce nezavlažujú, ale zato samé vedia hospodáriť s vodou. Spoľahnite sa na ne počas vášho predĺženého víkendu v kúpeľoch či pobytu v prímorskom letovisku. Povieme si o tom viac.

Samozavlažovacie kvetináče - navigácia v článku

Samozavlažovacie kvetináče na rozkvitnuté kvety foto: pixabay

Obyčajný črepník musel vždy mať drenážne otvory na odtekanie vody. Keby voda nemala kade odtiecť, rastliny by zhnili. A ak voda odtiekla, na druhý deň zemina vysychala a črepník bolo treba opäť poliať. Keď ste boli práve v Chorvátsku a nemali ste komu zveriť túto úlohu, bolo po kvetoch.

Pestovatelia si preto samozavlažovacie kvetináče pochvaľujú. Samé vedia s vlahou hospodáriť. Majú dve nádoby –  spodnú na vodu a vrchnú na substrát.

Rastline sa nepáči ani málo ani veľa vody. Keď je substrát suchý, vytiahne si vodu zo spodnej nádoby. Po lejaku nadbytočná voda sama odteká cez odtokový otvor. Inak by zaliala korene a bolo by po muškátoch. Samozavlažovací kvetináč zabezpečí, aby korene mohli dýchať a muškáty prosperovali.

Samozavlažovací kvetináč - prierez

Samozavlažovací kvetináč – prierez

 Samozavlažovacie kvetináče majú knot

Ako funguje transport vody? Cez takzvaný knot, čo je páska tkaniny. Cez jej mikrovlákna si rastlina ťahá vodu. O stave vody v kvetináči informuje hladinomer, čo je vyvýšený sklený stĺpik, ktorý vytŕča z kvetináča.

Na polmetrový kochlík treba odhadom 5 litrov vody. Je to naozaj odhadom, pretože každý kochlík je iný. Správny kochlík by mal mať tretinu objemu na vodu a dve tretiny na zeminu.

Kým niektorí tvrdia, že vodu na muškáty stačí dolievať aj v horúčave iba raz týždenne, iní hovoria, že častejšie, každé 3-4 dni. To závisí od vášho typu a veľkosti kvetináča, a aj od jeho umiestnenia  na slnku. Systém si musí každý sám odpozorovať.

 Čítajte aj: Sieťky proti hmyzu a prírodný repelent proti komárom

Viac kvetináčov

Nechajte si rozkvitnúť vaše okno foto: pixabay

Nechajte si rozkvitnúť vaše okno
foto: pixabay

💡 TIP na produkt - Samozavlažovací truhlík Berberis 30, antracit
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 30, antracit

Je vhodný na plot alebo zábradlie. Môžete v ňom pestovať bylinky alebo jahody.

💡 TIP na produkt - Plastia Kovové háky na truhlíky Berberis 60 a 80, 2 ks
Plastia Kovové háky na truhlíky Berberis 60 a 80, 2 ks

Takto kvetináč zavesíte. 


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.