Skleníky zo skla a fóliovníky na skorú zeleninu

Skleníky zo skla na pestovanie domácej zeleniny foto: pixabay

Jana Beňová Téma 22. septembra 2020 0

Máte chuť na zeleninu skôr, ako sa urodí  vonku v záhrade? Chcete si ju vychutnávať až do konca roka? Pozrite si s nami skleníky zo skla, fóliovníky a parenisko. Svoju úrodu budete mať o dva mesiace skôr, ako sa vonku urodí a budete si ju užívať dlho do zimy.

Skleníky zo skla - navigácia v článku

Skleníky zo skla na pestovanie domácej zeleniny foto: pixabay

Skleník je stavba na pestovanie rastlín, má vyššiu teplotu a vlhkosť. Môže byť z číreho alebo matného skla. Obe dobre prepúšťajú svetlo. Skleník z matného skla navyše zamedzuje prehrievaniu interiéru v letných mesiacoch.

Skleníky zo skla musia byť zakotvené na betónovom podklade. Majú posuvné dvere na skvelý prístup a ventilačné okno na vetranie. Skleníkové spoje sú z polykarbonátu, spevnené oceľovými sponkami.

Skleníky zo skla slúžia na to isté ako fóliovníky

Lacnejšia verzia skleníka sú fóliovníky. Fóliovník je plastový tunel pripevnený k zemi, podobne ako stan. Nepotrebuje žiadne základy. Najmä tými menšími zakryjete priamo vysadený záhon. Môžete ho sťahovať po celej záhrade a na zimu aj zložiť.

Chráni rastliny pred nepriaznivým počasím, najmä pred prízemnými mrazmi. Dopestujete si na ňom rýchlenú zeleninu – papriku, rajčiny, kôpor, mrkvu či reďkovku. Verte nám, že polievka z doma dopestovanej zeleniny vám bude lepšie chutiť. Skleník a fóliovník sa umiestňujú v smere východ –  západ, aby čo najviac využili svetlo.

Rýchlenú zeleninu si dopestujete aj v polykarobonátom parenisku. Cez šikovné okienka môžete parenisko aj vetrať. Záhradkári z praxe tvrdia, že parenisko je skôr na dopestovanie drobnej zeleniny alebo priesad.

Čítajte aj: Záhradné prístrešky – pergoly vás ochránia pred slnkom

Viac záhradných skleníkov

Viac fóliovníkov a parenísk

Pestovanie vlastného šalátu foto: pixabay

Pestovanie vlastného šalátu
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.