Skleníky zo skla, fóliovníky a záhradné domčeky

Skleníky zo skla na pestovanie domácej zeleniny foto: pixabay

Jana Beňová Téma 23. októbra 2021 0

Máte chuť na zeleninu skôr, ako sa urodí  vonku v záhrade? Chcete si ju vychutnávať až do konca roka? Pozrite si s nami skleníky zo skla, fóliovníky a parenisko. Svoju úrodu budete mať o dva mesiace skôr, ako sa vonku urodí a budete si ju užívať dlho do zimy.

Skleník je stavba na pestovanie rastlín, má vyššiu teplotu a vlhkosť. Môže byť z číreho alebo matného skla. Obe dobre prepúšťajú svetlo. Skleník z matného skla navyše zamedzuje prehrievaniu interiéru v letných mesiacoch.

Skleníky zo skla musia byť zakotvené na betónovom podklade. Majú posuvné dvere na skvelý prístup a ventilačné okno na vetranie. Skleníkové spoje sú z polykarbonátu, spevnené oceľovými sponkami.

Skleníky zo skla slúžia na to isté ako fóliovníky

Lacnejšia verzia skleníka sú fóliovníky. Fóliovník je plastový tunel pripevnený k zemi, podobne ako stan. Nepotrebuje žiadne základy. Najmä tými menšími zakryjete priamo vysadený záhon. Môžete ho sťahovať po celej záhrade a na zimu aj zložiť.

Chráni rastliny pred nepriaznivým počasím, najmä pred prízemnými mrazmi. Dopestujete si na ňom rýchlenú zeleninu – papriku, rajčiny, kôpor, mrkvu či reďkovku. Verte nám, že polievka z doma dopestovanej zeleniny vám bude lepšie chutiť. Skleník a fóliovník sa umiestňujú v smere východ –  západ, aby čo najviac využili svetlo.

Rýchlenú zeleninu si dopestujete aj v polykarobonátom parenisku. Cez šikovné okienka môžete parenisko aj vetrať. Záhradkári z praxe tvrdia, že parenisko je skôr na dopestovanie drobnej zeleniny alebo priesad.

Čítajte aj: Záhradné prístrešky – pergoly vás ochránia pred slnkom

Viac záhradných skleníkov

Viac fóliovníkov a parenísk

Pestovanie vlastného šalátu foto: pixabay

Pestovanie vlastného šalátu
foto: pixabay

Záhradné domčeky zložíte za pár hodín

Dnes sú domčeky jednoduchšie a funkčnejšie. Záhradné domčeky na náradie z dreva alebo pozinkovaného plochu si kúpite poskladané, za niekoľko hodín ich zložíte. Vážia okolo 50 až 100 kíl, podľa veľkosti. Predtým si pripravíte podklad – dláždenú, drevenú alebo betónovú podlahu.

Domčeky majú posuvné dvere, aby sa vám lepšie vyberala kosačka, krovinorez či lopaty. Sú opatrené ventilačnou mriežkou, aby v nich cirkuloval vzduch.

Niekdy sa domčeky stanú skladiskom naozaj všetkých harabúrd, preto v nich treba robiť pravidelne veľké upratovanie raz do roka. Všetko vyložte von, pretrieďte  a interiér umyte.

Deti by do domčeka nemali chodiť z bezpečnostného hľadiska. Rýle a motyky nie sú na hranie. Niektoré rodiny zvyknú postaviť deťom malý domček, kde si môžu skladovať svoje odstavené hodacie koníky, autíčka či kočíky.

Naša anketa

„Mali sme taký záhradný domček na náradie. Bol celý z dreva, ozdobený ako medovníkova chalúpka. Pre mňa ako pre dieťa bol trinástou komnatou, do ktorej som len tak sama nesmela vojsť.

Číhali tam na mňa lopaty, klince, rýle, nožnice, postrekovače na ovocné stromy aj s chemikáliami. Môj otec  poznal odborné i hovorové názvy náradia a vždy našiel, čo potreboval,“ spomína na detstvo vedľa záhradného domčeka naša respondentka Jarka (63) z Modry.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.