Záhradné prístrešky – pergoly vás ochránia pred slnkom

Záhradné prístrešky - pergoly foto: pixabay

Jana Beňová Téma 20. septembra 2021 0

Záhradné prístrešky – pergoly sú v prvom rade romantické a očarujúce. Dodávajú príbytku noblesu, luxus a letnú relaxáciu. Pergoly vám v lete rozšíria obytný priestor. Môžete si v ňom dokonca vytvoriť letnú obývačku alebo spálňu.

Záhradné prístrešky - navigácia v článku

Záhradné prístrešky - pergoly foto: pixabay

„Pergola musí byť pevne zakotvená, čo treba zveriť odborníkovi. Do betónového základu alebo do železobetónovej platne sa upevňuje kotviacimi skrutkami,“ povedala architektka Katarína Olexová.

Keď je vietor, plachty treba zrolovať ako na plachetnici, lebo by ich svojou silou roztrhal. Dajú sa aj jednoducho zmontovať. Bočné steny sa dajú otvoriť podľa potreby. Niektoré plachty sú opatrené proti UV žiareniu.

Pergola poskytuje úkryt pred slnkom. Jej rozmer už 300 x 300 je vyhovujúci pre 4-člennú rodinu. Sú k nej väčšinou aj sieťky proti hmyzu, ktoré umožňujú urobiť si v prístrešku aj spálňu na provizórnom lôžku.

Záhradné prístrešky – pergoly

Pergola je okrasná stavba najčastejšie z trámov dreva, nachádza sa na záhrade alebo v parku. Je to tiež prvok záhradnej architektúry na popínavé rastliny a slúži na posedenie a odpočinok.

Ako uvádza wikipédia, pergola môže byť vhodným architektonickým doplnkom k podobným obytným stavbám ako sú záhradné altánky či otvorené verandy. Často sa s nimi stretávame v zámockých záhradách.

Čítajte aj: Záhradná sedacia súprava – posedenie pod nebom

Ďalšie záhradné pergoly

Pergola v parku foto: pixabay

Pergola v parku
foto: pixabay

Zaujímavá je aj pri jazierku foto: pixabay

Zaujímavá je aj pri jazierku
foto: pixabay

💡 TIP na produkt - Romantická pergola s bočnou stenou 4x3m
Pergola s bočnou stenou 4x3m WH5140 Dekorhome

Má oceľovú konštrukciu a plachtu, ktorá neprepúšťa vodu. Vhodná do záhrady.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.