Starostlivosť o zuby – potrebujete 5 pomôcok

Zubná kefka elektrická na krásne zuby foto: adobestock

Jana Beňová Téma 10. augusta 2021 0

Starostlivosť o zuby nezanedbávajte. Zdravé zuby súvisia aj s celkovým zdravím. Na nečistených zuboch sa rozmnožujú baktérie, ktoré sú toxické. Čo na zdravé zuby potrebujete?

  • zubnú kefku s mäkkými štetinami  alebo elektrick.ú zubnú kefku – zuby si treba umývať 2-krát denne, ťahom zhora dolu z každej strany a napokon aj plôšky zubov zvrchu. Skúste zubnú kefku Curaprox alebo Oral
  • zubnú pastu s fluoridom  – obnovuje zubnú sklovinu. Ak máte vyššie riziko zubného kazu, zvoľte si pastu s vyšším obsahom floridu
  • zubnú niť a medzizubnú kefku –  čistí medzizubné priestory od plaku a baktérií
  • zubná vodu – preplachovanie ráno a večer, posilňuje účinok proti baktériám
  • kefku na jazyk – na jazyku sa najviac usadzujú baktérie, preto ho treba čistiť

Zubné nite vyčistia tretinu povrchu zuba

Zubná kefka a pasta očistia dve tretiny zuba, no zvyšok sa skrýva v medzizubných priestoroch. Keď sú zuby na seba natlačené, dá sa priestor vyčistiť tenkou niťou. Niekedy je efektívne čistiť si priestor medzi zubami niťou aj medzizubnou kefkou.

Tieto pomôcky vyčistia najmä povlak, na ktorom sa usadzujú baktérie. Tie môžu spúsobiť zubný zubný kaz a zápal ďasna. Zápal ďasna zasa môže prerásť do paradontitídy, ktorá zvykne mať za následok aj stratu zubov.

Zubnú niť používajte na hygienu večer. Vyberte si hrúbku, ktorá vám vyhovuje. Netlačte ju medzi zuby tam, kde sú tesne pri sebe a niť sa nezmestí. Nesprávnou manipuláciou si môžete aj zlomiť zub. Ideálna je domáca hygiena s niťou a medzizubnou kefkou. Nite majú rôzne príchute. Sú aj nite určené špeciálne na mostíky a implantáty.

Na čistenie zubov skúste elektrickú kefku

Obávate sa zubných pást bez fluoridu? Zuby si berú fluorid aj z vlastných slín, a tým sa posilňujú. Môžete zvoliť pastu s nízkym obsahom fluoridu.

Elektrická zubná kefka vám dôkladnejšie vyčistí zuby ako obyčajná. Kým obyčajnú treba meniť každé tri mesiace, no niekedy sa zničí do mesiaca, tak zvážte, či vás nevyjde lacnejšie elektrická. Pozrite si s nami náš výber.

Zuby si treba čistiť každé ráno a večer, aby sa na nich neusadzovali baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz. Zubní lekári hovoria, že za kazy si môže človek sám svojou hygienou ústnej dutiny. Všeobecne sa ľudia lepšie starajú o prednú časť zubov a zabúdajú si dôkladne čistiť ich vnútornú stranu.

Elektrickými kefkami si umývajte zuby po plôškach, priložte ich a netlačte. Ak vyvíjate príliš veľký tlak, kefka vás upozorní zvukom. Elektrické kefky vyčistia zubný plak niekoľkonásobne lepšie ako obyčajné. Sú šetrné k zubom i ďasnám.

Elektrická kefka je pracovitá

Drahšie zubné kefky Philips uvádzajú 31 000 sterov za minútu. Hlavica kopíruje stav zubov podľa výrobcu tak, že dosiahne na každú plôšku zuba i ďasna.

Máme referencie od ľudí, ktorí vyskúšali elektrickú zubnú kefku (aj inej značky), už sa ku klasickej kefke nevrátili. A keď idú na dovolenku a nechcú si zaťažiť batožinu elektrickou kefkou, tak nemajú pocit dobre umytých zubov. Nesmú sa ňou čistiť zuby zo strany na stranu tak, ako obyčajnou kefkou.

Starostlivosť o zub – vitamíny

Fosfor sa stará o pevnosť zubov a kostí. Nedostatok môže viesť k lomivosti zubov, no pravdepodobnosť nedostatku je malá. Nachádza sa  totiž v čerstvom ovocí, zelenine, dyňových semienkach a strukovinách, ktoré konzumujeme denne. Viaže na seba vápnik.

Vápnik je tiež dôležitý na zuby a kosti. Nedostatok sa okrem iného prejaví zubným kazom. Telo môže získať vápnik zo syrov, mlieka, jogurtov, sardiniek. Obsahuje ho ďalej kaviár, želatína i vaječné žĺtky. Do výpočtu patrí určite polievka, v ktorej sa varila kosť. Vápnik prijímame z mandlí, lieskových orechov, maku, fazule či sézamu. Jeho bohatstvo sa skrýva  v kapuste i mrkvi.

Vitamín K2 – podporuje zdravé zuby. Nachádza sa v kapuste, špenáte, brokolici, v mäse, vajíčkach, orechoch a cibuli. K2 usmerňuje cestu vápnika.

Vitamín E je antioxidant, má pod kontrolou baktérie. Vitamín D je tiež dôležitý na zdravé zuby, nachádza sa najmä v hubách, rybách a mliečnych výrobkoch. Aj v brokolici, špenáte a orechoch.

Vitamín A podporuje tvorbu slín, ktoré zabezpečujú samočistiacu schopnosť zubov.  Jeho zdrojom je pečienka i žĺtok.

Vitamín D – chráni zuby, nachádza sa v rybách a hubách, syroch. Podporuje vstrebávanie vápnika,  pomáha udržať potrebné množstvo vápnika a fosforu v krvi.

Čítajte aj: Bambusová zubná kefka sa rozloží v kompostéri

Viac elektrických zubných kefiek

Viac zubných nití

Tri personalizované hrušky sa usmievajú a ukazujú zuby, dve sú štrbavé

Zubné nite vyčistia tretinu zuba
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.