Wok panvica s trojitým dnom je Rolls Royce medzi wokmi

WOK panvica pre zdravé a chutné varenie

Jana Beňová Téma 2. októbra 2021 0

Wok panvica k nám prešla dlhú cestu. Geograficky z Ázie, odkiaľ pochádza a  časovo – 2 000 rokov  z minulosti, do ktorej siaha. Pomerne rýchlo sa u nás udomácnila, uvarila už milióny zdravých obedov.

Wok panvica - navigácia v článku

WOK panvica pre zdravé a chutné varenie

Panvica má úzke dno, no po svojej vnútornej strane výborne rozvádza teplo. Rýchlym transportom tepla je aj rýchlo uvarené jedlo. A pritom zachová veľa vitamínov a ďalších hodnotných látok. Preto má obľubu u priaznivcov zdravého stravovania. Stačí do nej iba málo oleja, a variť môžete aj bez neho, iba s vodou. Tradičná panvica má guľaté dno – na otvorený oheň, moderná zasa ploché – na sporáky a variče.

Aké jedlo vám prvé napadne, keď sa spomenie táto panvica? Jasné, že ázijské, so zeleninou, kuracím mäsom, pikantné a farebné. A ako príloha je k nemu ryža alebo ryžové či múčne slíže. Toto jedlo vonia a chutí po červenom čili alebo po oranžovom kari.

Lenže my, Európania, ázijské jedlo nevaríme každý deň. A aby panvica nezapadla prachom, varíme v nej čokoľvek. Zapekáme v nej aj cestoviny v rúre, preto sú na trhu woky s odnímateľnou rúčkou. Na woku sme sa  naučili vo veľkom variť v pare. Priam mám to ponúkol, pretože jeho súčasťou je aj naparovacie sitko.

Wok panvica – materiály

Woky sú väčšinou hliníkové. Máme panvice, ktoré vyzerajú ako z kameňa, no základom je hliník s vrstvou granitového vzoru.

Základ z hliníka má aj wok s keramickým povrchom. Tento povrch je veľmi odolný proti poškrabaniu. Keramika má okrem toho aj dokonalú vodivosť, čo znamená rýchle varenie, smaženie i dusenie. Je vhodný na varenie bez tuku.

Hitom ponuky je wok z nehrdzavejúcej ocele, má 3 vrstvy, pričom stredná je z hliníka, ostatné z nerezu. Tri vrstvy udržiavajú rovnomernú teplotu. Na varenie v pare stačí nízky alebo stredný výkon sporáku.

Ešte je na trhu wok z nehrzdzavejúcej ocele potiahnutej mramorovým povrchom – proti pripaľovaniu.

Čítajte aj: Nerezové hrnce vám uvaria fantastické obedy

Viac kvalitných panvíc

Ešte viac panvíc

Na woku stáročia varili čínu foto: pixabay

Na woku stáročia varili čínu
foto: pixabay

Wok PRESIDENT TESCOMA 32 cm

Prierez panvicou

Prierez panvicou


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.