Bylinkové čaje – objavte voňavé dúšky z čistej prírody

Máte radi bylinkové čaje? foto: pixabay

Jana Beňová Téma 22. októbra 2021 0

Bylinkové čaje sú pokladom z prírody. Na každý neduh v nej nájdete niečo.  Na imunitu a proti chrípke víťazia šípky, lipa, baza i echinacea. Najlepšie sú šípky, ktoré si v lete sami nazbierate, ale nie z okolia ciest, kde sú znečistené chémiou. Najcennejšie bylinky sú z lesa.

Bylinkové čaje - navigácia v článku

Máte radi bylinkové čaje? foto: pixabay

Bylinky majú silnú moc, ak im veríte, poznáte kombinácie a užívate predpísané dávky a výluhy aspoň tri týždne. Keď ste si v lete bylinky nenazbierali a nenasušili, siahnite po čajoch z lekárne, kde majú aj zmesi.

Práve tie majú proti chrípke alebo na riešenie iných problémov lepší účinok. Ak bylinky neúčinkujú, navštívte lekára. Najfrekventovanejšie zmesi sú na dýchací systém, upokojujúce, ale aj na podporu štíhlej línie.

Bylinkové čaje – známe bylinky

  • skorocel kopijovitý  –  slúži na dýchanie i trávenie, uvoľňuje zahlienené priedušky. Staré mamy používali skorocel na rezné rany, ktoré sa skoro vyhojili. Pijú ho aj pri pečeňových a žlčníkových problémoch.
  • baza čierna – ker kvitne bielymi voňavými kvetmi, ktoré sa trhajú a sušia. Čaj sa používa v čase chrípky, alebo sa pije v zime preventívne. Má protizápalové účinky. Z bazy sa robí bazový sirup, bazové víno ale aj bazová marmeláda.
  • ginko biloba – podporuje duševnú rovnováhu, dôkladné prekrvenie cievneho systému až po vlásočnice, podporuje zdravé fungovanie mozgu. Používajú ju aj proti depresii.

Čítajte aj: Ženšeň v kozmetike je omladzujúci ťahák

Viac bylinkových čajov

Šípky sú nabité vitamínom C foto: pixabay

Šípky sú nabité vitamínom C
foto: pixabay 

Mäta prieporná je aromatická bylina foto: pixabay

Mäta prieporná je aromatická bylina
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.