Nafukovacia karimatka – usteľte si lôžko na tráve

Nafukovacia karimatka i karimatka na cvičenie foto: pixabay

Jana Beňová Téma 23. marca 2021 0

Idete kempovať alebo cvičiť? Nafukovacia karimatka vám ustelie. Zalistovali sme si v ponukách e-shopov a vybrali sme karimatku, ktorá sa nafúkne sama a karimatku na cvičenie.

Na spánok v stane alebo pod šírym nebom vám poslúži samonafukovacia karimatka. Ked ju rozviniete a otvoríte ventil, sama nasáva vzduch a nafúkne sa do piatich minút. Niekedy ju treba do úplného vypnutia tkaniny dofúknuť ústami.

Má minimálne rozmery a nízku hmotnosť, ľahko ju vtesnáte do batožiny a prenesiete. Hodí sa na dlhé trasy, pre turistov, cyklistov i horolezcov. Po športovom výkone v teréne vám nafukovacia karimatka poskytne komfortné lôžko na oddych alebo spánok.

Nafukovacia karimatka má do 6 centimetrov

Zospodu dobre izoluje, poskytuje vrstvu hrubú 3 do 6 centimetrov. Toto provizórne lôžko je z teplého a protišmykového materiálu, ktorý nenasáva vlhkosť. Dĺžka lôžka je 180 centimetrov, teda pre vyšších ľudí nebude. Poslúži vám aj doma ako lôžko pre návštevu do malého bytu.

Penová karimatka na cvičenie i do stanu

Teraz z iného súdka. Penová podložka sa nedá síce nafukovať, no i tak poskytuje izolačnú vrstvu od 1 do 3 centimetrov. Penový veľmi odolný materiál má nízku hmotnosť a nesaje vodu. Skladá sa do valca alebo harmoniky. Pri prepichnutí alebo opálení sa nezníži schopnosť izolácie.

Je určený pre aerobic, fitness, jogu, pilates, gymnastiku alebo ako podložka pod fitness zariadenia. Pri cvičení chráni kĺby a svaly. Čistíte ju iba opláchnutím vo vode. Penové karimatky sú vyrobené z:

  • penového polyetylénu – lacnejšie, vhodné na cvičenie
  • etylenvinylacetátu – kvalitnejšie pre viac uzavreté póry, patrí k nim povedzme výrobok EVA
  • niektoré majú aj ALU pásku, teda hliníkovú fóliu, ktorá podporuje tepelnú izoláciu, je nehorľavá, odoláva väčšine chemikálií, neprepúšťa vodnú paru

Prečo sa podložka volá karimatka?

Karimatka je podľa wikipédie hovorové označenie spacej podložky. Názov pochádza od prvého výrobku tohto druhu, žltej penovej podložky s uzavretými pórami Karrimat v roku 1966.

Čítajte aj: Termofľaša a termovak – vyzbrojte sa na zimu

Viac samonafukovacích karimatiek

Na jogu v prírode je fajn foto: pixabay

Na jogu v prírode je fajn
foto: pixabay

Využijú ju aj cyklisti na oddych foto: pixabay

Využijú ju aj cyklisti na oddych
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.