Nástenné hodiny do kuchyne – majte vždy prehľad o čase

Nástenné hodiny do kuchyne foto: pixabay

Jana Beňová Téma 11. septembra 2021 0

Nástenné hodiny do kuchyne patria ku koloritu domácnosti. S nimi varíte obed, čakáte návštevu či riešite rodinné záležitosti. Poznáte domácnosť, kde by chýbali? My nie. Poznáme ale domácnosti, kde nástenné hodiny dali nielen do kuchyne, ale aj obývačky, spálne i kúpeľne. Vybrali sme pre vás niekoľko kusov hodín, ktoré môžu tikať aj pre vás.

Nástenné hodiny do kuchyne - navigácia v článku

Nástenné hodiny do kuchyne foto: pixabay

Nástenné hodiny do kuchyne si vyberajú najmä gazdinky. „Hodiny nie sú len praktickou pomôckou, ktorá ukazuje presný čas, ale aj dizajnovým doplnkom domácnosti. Videla som už aj stenu so zbierkou zaujímavých nástenných hodín. Neboli len dizajnovým doplnkom kuchyne, ale celú kuchyňu dizajnovo prispôsobili hodinám,“ hovorí architektka Katarína Olexová.

Ak vám je zvuk nástenných hodín príjemný, môžete ich rozšíriť aj do iných priestorov bytu. Poslúžia aj na chodbe, aby ste vedeli, kedy je čas odísť z domu a stihnúť míting.

V uponáhľané ráno vedia v kúpeľni postrážiť váš čas. V spálni sú fajn vtedy, ak vám neprekáža ich tikanie. Niekto má tikot hodín rád aj pri zaspávaní.

Nástenné hodiny do kuchyne – vyberte si číslice

V našej zemepisnej šírke poznáme na ciferníku arabské a rímske číslice. Vo svete však poznajú povedzme indické, hebrejské, čínske či thajské.

Ak idete vyberať hodiny, rozhodnite sa, aké číslice uprednostňujete. Pre malé deti sú zrozumiteľnejšie arabské cifry. Hodiny s rímskymi číslicami sadnú skôr do obývačky. Ciferník je tak chronicky známy, že sa vyrábajú hodiny aj bez čísel, naznačujú sa rovnakými bodkami alebo čiarkami.

  • arabské číslice – od 1 po 9 používané v desiatkovej sústave
  • rímske číslice – I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX
  • v matematike sa rímske už vyše 1000 rokov nepoužívajú, ale na hodinách a úradných či archívnych záznamoch zotrvali
  • rímsku štvorku IV však niektoré hodiny ukazujú ako štyri čiarky IIII

Čítajte aj: Rozkladacie pohovky na spanie slúžia vo dne v noci

Viac luxusných nástenných hodín

Retro hodiny s rímskymi číslicami na drevenej stene

Hodiny nestárnu
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.