Vlnené deky v zime hrejú a v lete chladia

Vlnená deka z ovčej vlny foto: pixabay

Jana Beňová Téma 15. októbra 2021 0

Vlnené deky vás v zime dôkladne ohrejú. Vlna má aj na našom území dlhú tradíciu. Získava sa zo srste najmä oviec a spracováva sa v textilnom priemysle. Je priedušná, absorbuje vlhkosť, no na dotyk zostane suchá.

Vlnené deky - navigácia v článku

Vlnená deka z ovčej vlny foto: pixabay

Ak ste zimomraví, pristavte sa pri alpakovej vlne, ktorá udržuje 5-krát viac tepla ako ovčia vlna. Je z alpaky, čo je huňatá lama z  Peru a Bolívie, ktorú chovajú pre srsť. Deka z alpakovej vlny je veľmi teplá a pružná.

Tí, čo majú zmysel pre ekológiu, možno dajú prednosť deke z novozélandských oviec. Zvieratá totiž chovajú ekologicky. Deka je teplá a predstavuje prvotriednu izoláciu.

Vlnené deky sú protialergické

Môžete si vybrať z vlny merino, čo je veľmi jemný druh ovčej vlny. Pre svoju jemnosť je vhodná aj pre malé deti a ľudí s citlivou pokožkou. Je určená pre tých, ktorí naozaj milujú teplo. Niektoré kúsky sú z európskej vlny, iné z austrálskejEšte poznáme vlnu z angorskej kozy alebo ťavej srsti.

Vlna má všeobecne dobré termoregulačné vlastnosti, v zime hreje, v lete chladí. Má v sebe obsah lanolínu, čo jej dodáva pritialergický účinok. Nevytvára prostredie pre roztoče. Z vlny sú na zimu fajn vesty, rukávniky aj papuče.

Čítajte aj: Mikroflanelové obliečky vás v noci poriadne ohrejú

Viac vlnených diek

Viac papúč

Deka je z bavlny, aj keď je na nej slon foto: pixabay

Deka je z bavlny, aj keď je na nej slon
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.