Hojdacie kreslá pomáhajú zbaviť psychického napätia

Hojdací koník bol predchodcom kresla foto: nabyvanie.sk

Jana Beňová Téma 5. mája 2021 0

Hojdacie kreslá využívajú ľudia už vyše 200 rokov na upokojenie tela a mysle. Je ich na trhu dnes neúrekom, rozmanitých farieb, tvarov a materiálov. Posúvajú hranice komfortu, vyvažujú hektiku každodenného života.  Niektoré sú dokonca aj veľmi vtipné – dizajnéri ich postavili na lyže.

Prečo vzniklo kreslo? Traduje sa úsmevné vysvetlenie, že dospelí závideli deťom hojdanie na drevených koníkoch a prišli na pozitívne účinky hojdania. Pravidelné kolísanie za tichého monotónneho hvízdania vzduchu a vŕzgania dreva  je stále obľúbené.

„Hojdacie kreslo je relaxačné, v domácnosti môže byť iba ako solitér,“ povedala architektka Katarína Olexová. Kam by sme ho mali umiestniť? Najlepšie do spálne alebo do pracovne. Nemalo by byť v miestnosti, kde je veľká „premávka“ ľudí.

Hojdacie kreslá postavte oproti dverám

Umiestnite hojdacie kreslo do kúta, v ktorom sa cítite dobre. Chrbtom k oknu a smerom ku dverám.  Relaxačnú atmosféru kresla posilňujú kvety a príjemné prostredie. Hojdacie kreslo je dobrá investícia, dedí sa z pokolenia na pokolenie. Dá sa v ňom oddychovať, počúvať hudbu, meditovať, a aj spať. 

Na kreslá sa používa ohýbané drevo ako ratan, teak, dýha, ale aj kov, oceľ  a plast.  Sedáky a opierky sú z textilu, kože a koženky.

Z histórie hojdacieho kresla

  • predchodcom hojdacieho kresla bola hračka – hojdací koník
  • prvé hojdacie kreslo bolo prútené a vyrobili ho v Amerike
  • výrobou prvých kresiel z dreva sa zviditeľnilo Anglicko

Čítajte aj: Orientálne koberce- ktorý z nich je zázračný? 

Viac luxusných kresiel

Najprv boli hojdacie koníky, až neskôr hojdacie kreslá Foto: pinterest

Najprv boli hojdacie koníky, až neskôr hojdacie kreslá
Foto: pinterest


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.