Kobercový behúň – svedčí mu to na chodbe

Prvé behúne boli červené foto: pixabay

Jana Beňová Téma 10. apríla 2021 0

Aj kobercový behúň je šik. Úzkym a dlhým kobercom to zvlášť svedčí na chodbe. Naznačujú cestu, frekventované úseky chodby, predstavujú tepelnú izoláciu. Okrem toho zútulňujú interiér.

Máte širokú ponuku vzorov, materiálov a farieb. Do nevýrazných priestorov dajte behúne živých a pestrých vzorov, do farebne bohatých patria nenápadné farby.  Ak chcete miestnosť opticky zväčšiť, voľte bledý kobercový behúň.

Behúň je úzky a dlhý koberec, po ktorom chodili ako prví králi a šľachtici. Bol pre nich vyjadrením prestíže a bohatstva. Prvé koberce boli ručne tkané, skrývalo sa za nimi kopu hodín práce.

Dnes predstavujú behúne ochranu chodby pred chladom. Ľudia ich kupujú na zvýšenie tepelnej pohody. K tomu pokojne môžeme pridať aj duševnú pohodu, lebo poľudšťujú priestor. Behúne sa rozbehli po celom byte – z chodieb do spální, obývačiek, detských izieb i kuchýň.

Kobercový behúň tvoria vlákna

Drahšie behúne sú z prírodného vlákna ako je vlna, hodváb, alebo z rastinného vlákna ako je morská tráva, kokos, sisal. Máme však aj širokú ponuku lacnejších kobercov z umelého vlákna. Ako pružný a trvanlivý polyamid, teda nylon. A ešte vďačný polypropylén, ktorý odvádza vlhkosť.

Aj behúne majú bohatú históriu

  • najstarší koberec našli na Sibíri,  5. storočí pred naším letopočtom
  • v Európe sa množstvá kobercov objavili v 14. storočí, čo je spôsobené živými obchodnými kontaktmi medzi Orientom a Európou, vtedy už poznali behúne
  • behúňom je aj červený koberec pre kráľov a oscarové celebrity, ktorý má 2500-ročnú históriu

Čítajte aj: Podsedáky na stoličky – a máte pri sedení pohodlie

Viac luxusných kobercov

Mäkké a jemné foto: pixabay

Mäkké a jemné
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.