Špaldový vankúš ohreje suchým teplom vašu chrbticu

V posteli poslúži špaldový vankúš foto: pexel

Jana Beňová Téma 22. augusta 2021 0

Špaldový vankúš alebo aj pohánkový, ktorý používali naše prababičky, zažíva svoju renesanciu. Otvárame mu spálne a chválime jeho benefity ako blahodárne pôsobenie pri bolestiach pohybového ústrojenstva. Pomáha aj nespavosti a strese. V čase technologickej revolúcie akoby bol symbolickým návratom k prírode.

V posteli poslúži špaldový vankúš foto: pexel

Špalda sa dostala aj do kúchýň a vytláča šľachtené obilie. Toto obilie poznali a jedli Kelti a Rimania, ktorí z neho na ohni piekli placky. Lenže šľachteného obilia sa urodilo na hektári viac, tak výnosy zatlačili špaldu do úzadia.

Moderná doba priniesla výskumy, že špalda je zdravšia a darí sa jej aj v organickom poľnohospodárstve. Dokonca zvyšuje imunitu.

Špaldový vankúš – použitie

Obsahuje plevy zo špaldy, ktorá mierne šuští. Čo je podstatné, flexibilne sa prispôsobí kontúram vášho tela. Svalstvo sa tým uvoľní a človek ľahšie zaspí. Vonia po slame, prírodne, upokojujúco.

Ak vás bolí chrbát, alebo krčná chrbitca, plevy si nahrejte. Sú výborným termoregulátorom, naberajú teplo. Môžete tak urobiť na radiátore, slnku, na krbe či mikrovlnke.  Nahriate prikladajte na bolestivé miesto. Z pliev sa uvoľňuje kyselina kremičitá. Uvoľňuje migénu, reumu, dnu, bolesti, svaly, pomáha pri chrípke i nespavosti.

Špaldový vankúš je priedušný, odvádza pot. Môžete ho aj oprať, no obilninu z neho pred tým vyberte. Výplň môžete po čase vymeniť, kúpiť si náhradnú.

Alternatívne náplne vankúšov

    • pohánka, proso, ľanové semiačka  – nahriate zmiernia bolesti svalov
    • čerešňové kôstky – nepoužívajte ich počas spánku ako podhlavník, ale na nahrievanie sú výborné, dobre akumulujú teplo, uvoľňujú menštruačné bolesti, bolesti brucha, chrbta, ohrejú studené nohy

Čítajte aj: Včelie sviečky – čistia vzduch a uľahčujú dýchanie

Viac zdravých vankúšov

Do vankúšov je zdravá aj pohánka foto: pixabay

Do vankúšov je zdravá aj pohánka
foto: pixabay

Pole staromodernej špaldy

Pole staromodernej špaldy
foto: pixbay 


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.