Včelie sviečky – čistia vzduch a uľahčujú dýchanie

Včelie sviečky voňajú foto: Jana Beňová

Jana Beňová Téma 1. júla 2021 0

Včelie sviečky? Je to hovorový názov sviečok z pravého včelieho vosku, ktoré sú návratom k tradičnému remeslu. Majú pečať handmade, teda ručnej výroby a zerowaste, nezostáva po nich odpad.

Keď v obchodoch predávajú parafínové sviečky, je cítiť silnú vôňu syntetických parfumov.  Parafínové sviečky spôsobujú migrénu, hučanie v hlave, alergické reakcie a iné problémy. Parafín je totiž odpadový produkt ropy. A niektoré obsahujú aj olovnaté knôty, ktoré po horení zanechávajú tmavé fľaky na stenách miestnosti.

Včelie sviečky – najdrahší a najzdravší vosk

„Na výrobu sviečok sme chceli zdravý materiál. Vsadili sme na prírodný produkt včelí vosk. Je to najdrahší,  najtradičnejší a najzdravší  materiál, z ktorým kedysi pracovali naše (pra)babičky. Pri horení včelieho vosku sa uvoľnujú záporné iony, ktoré čistia vzduch a uľahčujú dýchanie,“ vysvetľuje Miriam Látečková z obchodu Dobromysel, ktorá sa zaoberá ich výrobou.

Včelie sviečky nie sú v hliníkových obaloch, ktoré zaťažujú životné prostredie. Trónia v sklených alebo keramických svietnikoch. Nebalia ich do celofánu,  nepoužívajú ani lepky, ktoré nie sú ekologické. Knôty sú bavlnené, tiež z prírodného materiálu a vyhoria bezo zvyšku.

Sviečky zo včelieho vosku sú voňavé

Výroba sviečok je voňavá práca, ale aj pracná. „Včelár nám ich dodáva v 30-kilových tehlách. Je to materiál, ktorý treba najprv roztaviť a vyčistiť. Materiál delíme na menšie kúsky, z ktorých ručne odlievame do foriem výrobky,“ vysvetľuje Miriam Latečková.

V jej kancelárii rozvoniava pravý včelí vosk. Telá čajových sviečok čakajú na distribúciu, niektoré schnú vo formách. Keď ich zapálime, ich vôňa sa ešte viac rozvinie, čo je ideálna chviľa na relax doma alebo v práci.

Na dotyk sú veľmi príjemné aj plastové pláty. Čoskoro ich zakrútia do vysokých a štíhlych dekoračných sviečok, ktoré ľudia radi kupujú aj ako darčeky.

Sviečky z včelieho vosku sú tie najzdravšie sviečky na trhu. Voňajú sladkasto po mede a po zhorení nenechávajú odpad. Ich vôňa je zdravá, do ovzdušia sa uvoľňuje vyše 300 zlúčenín, ktoré včelí vosk obsahuje. Je aj vôňou tradičnej včelárskej výroby.

Vosk neprodukujú všetky včely, iba robotnice. Med a peľ sa mení na vosk priamo v ich tele, príroda im tak nastavila metabolizmus. Ostatné včely stavajú voskové plásty.

Viete prečo je včelí vosk drahý? Lebo kým robotnice vyrobia gram vosku spotrebujú aj 10 kilogramov medu alebo peľu.

Sviečky z včelieho vosku

Sviečky sú najčastejším produktom tradičných výrobcov. Výrobcovia sviečok predávajú aj vosk vo forme malých tehličiek, ktorý sa používa v domácej výrobe kozmetiky. Ak vás to baví, môžete si vyrobiť vlastný krém na pleť či balzam na pery.

Kúskami včelieho vosku si môžete namazať vianočné oblátky, ktoré potom lepšie chutia. Ak chcete, aby bolo vaše pečenie voňavejšie, natrite dno plechu voskom. Kúsok vosku sa doma zíde aj na ošetrovanie kože na kabelke.

Srdiečka do aromalampy

Ale na čo sú drobné voskové srdiečka s bylinkami a prírodnými silicami, ktoré nemajú knôt? Sú určené do aromalampy, kde sa pomaly odparujú a uvoľňujú do ovzdušia aj vône bylín. Krásne vonia levanduľa, ružové drevo alebo ruža.

Srdiečka sa používajú pre svadobných hostí na stôl ako dekorácia. Sviečky ako ekologické a slovenské výrobky kupujú aj firmy ako pozornosť pre svojich biznispartnerov. Handmade a zerowaste výroba je ich cennou pridanou hodnotou.

Viac výrobkov z včelieho vosku

Včely usilovne pracujú, bude med i včelí vosk foto: pixabay

Včely usilovne pracujú, bude med i včelí vosk
foto: pixabay

Včely v akcii

Včely v akcii
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.