Sedačka chesterfield – cíťte sa s ikonou dizajnu pohodlne

Sedačky chesterfield oplývajú eleganciou

Jana Beňová Téma 9. októbra 2021 0

Ikona dizajnu, luxusný štýl, prešívaná koža a skutočné pohodlie – to je sedačka chesterfield. Pred 200 rokmi diktovala vkus salónom, officom a domácnostiam. Nikdy nestratila zo svojej atraktívnosti. Stále má štýl, ak sa doladí v priestore.

Sedačka chesterfield - navigácia v článku

Sedačky chesterfield oplývajú eleganciou

„Krása sedačky chesterfield 3+2+1 sa naplno rozvinie vo väčších miestnostiach s vysokými stropmi. Ak sa predsa rozhodnete pre chesterfield do menšej miestnosti, zvážte iba jednu 3-miestnu alebo 2-miestnu sedačku. V takom prípade je menej viac,“  hovorí architektka Katarína Olexová.

Sedačky chersterfield pôsobia veľkolepo, masívne a žiadajú si svoj priestor. Sú vhodné do reprezentačných miestností, rokovacích biznis miestností,  obývačiek pre tých, čo milujú retro look. Priťahuje ich industriálny štýl, ladia s priznanými tehlami. Dajú sa zladiť aj s moderným nábytkom, ale na to treba ísť citlivo.

Sedačka chesterfield prežila 200 rokov

Sedačka má svoju históriu. Objednal si ju na mieru Philip Dormer Stanhope, gróf z anglického Chesterfieldu. Túžil po takej sedačke, ktorá mu nepokrčí drahé šaty, poskytne skutočné pohodlie, luxus a noblesu.

Lámali sa storočia, práve nastupovalo 18. a v nábytkárstve sa zrodila ikona, ktorá získa svetovú popularitu. Čalúnená sedačka na objednávku prekročila gentlemanove očakávania. Bola z kvalitnej kože, prešívanie vytvorilo vzory a dostalo gombíkové ozdoby. Ramená pohovky vyrástli do rovnakej výšky ako operadlo.

Tento kúsok vytvárali s vybrúsenou precíznosťou a vysokou remeselnou zručnosťou. Sedačky, ktorým hovoria chesterfield, sa neskôr stali symbolom luxusu, štýlu a elegancie.

Chesterfield je už módna vlna, v tomto duchu prichádzajú na trh aj stoličky, taburetky či čelá postelí s chesterfieldovským prešívaním. Obľúbené sú aj látkové sedačky, ktoré zapadajú do štýlu glamour.

Čítajte aj: Konzolové stolíky – vaše miesto pre vázy, lampy či rámčeky

Viac sedačiek chesterfield

Viac lacnejších sedačiek chesterfield

Typické chesterfieldovské prešívanie a gombíky foto: pixabay

Typické chesterfieldovské prešívanie a gombíky
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.