Karafa na vodu i víno vylepšuje chuť nápoja

Karafa na víno nesmie chýbať u vinára foto: pixabay

Jana Beňová Téma 17. septembra 2021 0

Karafa na vodu a víno môže byť krásnym doplnkom na stôl. Vybrali sme pre vás kúsky moderné, účelné a z vysokokvalitného skla.  Na čo táto nádoba slúži? V prvom rade na víno, ale aj na vodu, limonádu i čaj. Dokáže zlepšiť chuť vody a vína.  Má vrchnák z bambusu alebo nehrdzavejúcej ocele.

Karafa na vodu - navigácia v článku

Karafa položená na vínnom sekretári

Víno by ste vždy mali podávať tak, že ho prelejete do karafy. Tak sa okysličí, čím sa z neho uvoľnia aromatické a chuťové látky. Potom oveľa lepšie chutí nápoj kráľov.

Pre mladé vína sú najlepšie tzv. lodné karafy, ktoré majú širšiu spodnú časť, cez ktorú môže víno dýchať. Na staršie je určená nádoba v tvare kačky.  Tá má zasa menšiu plochu hladiny, aby sa zabránilo vysokej oxidácii nápoja kráľov. Slúži aj na podávanie sudového.

Ak nechcete, aby ste pri nalievaní vody alebo červeného vína kvapli na biely obrus, vyberte si karafu s nalievacím žliabkom.

Karafa na vodu a limonádu

Používa sa na odstátie vody. Nechajte ju v karafe odstáť, aby z nej vyprchal chlór a potom je vhodná na pitie. Stačí ju predtým nechať v pokoji niekoľko hodín.

Z čírej tekutiny si môžete urobiť limonádu, ak do nej pridáte pár kvapiek citrónovej šťavy s lístkami mäty priepornej.

Kvalitné sklo poslúži aj na teplé aj chladné nápoje. Niektoré nádoby majú neoprenový poťah, ktorý udrží chladený nápoj studený čo najdlhšie.

S čerstvým ovocím

Do vody pridajte ovocie, čím nápoj ozvláštnite výzorom a chuťou. Nové karafy na ovocie majú ihlice, kde kúsky ovocia napicháte a koniec uzatvoríte silikónovou koncovkou.

Silikón je na konci preto, aby sa ostrou ihlicou nepoškodilo sklo. Plátky jahôd, manga či hrušky vytvárajú vo vode aj krásne obrazy. S ihlicou sa ľahko dajú z karafy servírovať do pohárov. A pre hostí je takéto dekoratívne sevírovanie vody zážitkom.

Čítajte aj: Kuchynské pomôcky na kreatívne stolovanie

Viac karáf

Ešte viac karáf a džbánov

V nádobe sa víno okysličí i ochladí

V nádobe sa víno okysličí i ochladí


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.