Sieťky proti hmyzu a prírodný repelent proti komárom

Komáre majú rady vlhkosť foto: pixabay

Jana Beňová Téma 18. augusta 2021 0

Nenechajte sa štípať komármi. Ešte pred letom si zabezpečte sieťky proti hmyzu, odpudzovače komárov alebo sviečky proti komárom. Drobný hmyz vie v lete znepríjemniť posedenie na terase a útočiť na vás počas spánku.

Pevné sieťky proti hmyzu sú fixné, tak sa nemôžete ani nakloniť cez okno, vyprášiť obrus či poliať muškáty na vonkajšej parapete. Skúste jednoduché a lacné sieťky, ktoré prichytíte na okno páskou.

Kedykoľvek sa dajú na chvíľku odlepiť. Polejete muškáty, a potom sieťku vrátite do pôvodného stavu. Zákazníci, ktorí si produkt kúpili, hovoria, že letné noci prespia pri otvorenom okne. Sieťka je dobrý strážca, komáre dnu nevpustí, ani keď vo vnútri svietite.

Sieťky proti hmyzu sú aj na dvere

Vynikajúce sú sieťky proti hmyzu na dvere, takzvané moskytéry. Skladajú sa z dvoch častí, aby ste mohli prejsť dnu či von. Dve časti sa hneď spoja pomocou silných magnetov.

Aj na terase môžete odplašiť komáre, a to repelentnou sviečkou s citronelou. Éterický olej z citronely drobný hmyz odpudzuje, zato vám naopak príjemne vonia. Sviečky horia 18 až 20 hodín. Vynikajúce sú na dovolenkovú terasu vašej izby v prímorskom letovisku.

V našom arzenáli máme ešte elektrický odpudzovač komárov. Ľudia ho využívajú na chaty, záhrady i verandy. Má žiarivku, ktorej vlnová dĺžka láka hmyz, a to v dosahu elektrickej zástrčky.

No a ešte môžete skúsiť babské recepty. Rozdrvené aromatické klinčeky s citrónom alebo pomarančom sa komárom vôbec nepáčia.

Prírodný repelent  má vitamín C zo šípok

Prírodný repelent je voňavý telový sprej, účinný nielen proti komárom. Odolá aj moskytom, kliešťom a ostatnému hmyzu. Taliansky výrobca ho neobmedzil vekom, je pre malé deti tak, ako aj pre dospelých.

Tento výrobok má atest o biopestovaní. Navyše aj pekne vonia. Prírodný repelent obsahuje vitamín C z plodu šípky. Svoju voňavú silu mu dáva citronelový, geraniový a andirobový olej. Všetky oleje majú spoločného menovateľa – odpudzujú hmyz

  • Citronela – je citrónová tráva, ktorá môže narásť do 2 metrov. Má výraznú citrónovú príchuť, preto sa používa v ázijskej kuchyni. Osviežujúcu vôňu a omladzujúce účinky kozmetiky objavili u výrobcovia parfumov a kozmetiky. V tropických krajinách sa veľmi intenzívne využíva na odpudzovanie hmyzu.
  • Geranium – je pelargónia, ktorej sa darí v miernom pásme. Má protizápalové a hojivé účinky. Geraniová vôňa je pre hmyz prenikavá.  
  • Andiroba je rýchlorastúci strom. Ťahá sa do výšky aj 30 metrov a jeho kmeň má asi meter. Človek ho sám neobíjme tak, aby sa mu dotkli ruky, poradia si s tým dvaja. Jeho drevo je niečo medzi mahagónom a cédrom. Rastie v Amazónii, Peru, Venezuele či v Kolumbii. Indiáni používali už dávno andirobový olej. Má protizápalové účinky, pokožku hydratuje a najmä odpudzuje hmyz

Teplokrvné komáre

Komáre sajú krv a môžu prenášať choroby ako lymskú boreliózu. Najviac sa vyskytujú v okolí vodných plôch. Ich kontaktu sa bránime sieťkou na okná a moskytiérou. Používame aj chemické repelenty, ktoré však majú negatívny dosah na ekosystém.  Z prírodných prostriedkov proti komárom je najznámejšia práve citronela.

Čítajte aj: Slnečníky do záhrady i na pláž, darujte si tieň

Viac sieťok proti hmyzu

Ďalšie prírodné produkty

Ružové kvietky gerania odpudzujú komáre

Geranium je prírodný repelent foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.