Cibulák – vzor starých materí na slávnostné chvíle

Cibulák poznajú v každej domácnosti foto: pinterest

Jana Beňová Téma 10. septembra 2021 0

Pozrite si s nami krásny cibulák. Tento vzor sa rozšíril z porcelánu aj na smaltovaný či umelý kuchynský riad. S tradičným cibulákovým vzorom môžete mať aj dosku na krájanie, hrnce i raňajkovú šialku. Cibulákový odkaz sa tak šíri ďalej.

Cibulák - navigácia v článku

Cibulák poznajú v každej domácnosti foto: pinterest

Cibulový dekor pochádza pôvodne z čínskych ozdôb. Okraje nádob obsadili  broskyne a granátové jablká, no Európania v nich videli cibuľu, podľa ktorej vzor dostal názov.

„Ľudia majú tento riad  v sekretári a používajú ho len na slávnostný obed. Vzor navodzuje harmóniu a domácke prostredie. Zeleninová polievka v ňom chutí lepšie ako v inom tanieri,“ povedala dizajnérka Katarína Olexová.

Cibulák píše históriu

Ako uvádza wikipédia, ornamenty cibuláku sa pripisujú maliarovi porcelánu J. D. Kretschmarovi, ktorý pôsobil v mníchovskej manufaktúre v rokoch  1726-1752. Ich základom je kvet astry.

Cibulákový vzor si môžete pomýliť s čínskym porcelánom. Oba majú modrý dekor na bielych nádobách, no čínsky je hustejšie zdobený a ťažšie sa na ňom dajú rozpoznať vzory.

Čítajte aj: Moderná kuchynská linka za lákavú cenu

Viac kuchynských potrieb

Servis na nedeľu, lyžičky malé a veľké taniere zdobené cibuľovým vzorom

Servis na nedeľu
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jana Beňová

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.